Kaip natūraliais būdais sumažinti kraujo spaudimą?

Bendroji medicina

Riebalai susiaurina kraujagysles ir sukelia padidėjusį kraujo spaudimąDabar daug žmonių kenčia nuo padidėjusio kraujo spaudimo (hipertenzijos). Padidėjęs spaudimas yra diagnozuojamas kai sistolinis (viršutinis) kraujo spaudimas yra daugiau nei 140 mm Hg (kai kuriose šalyse, pvz. JAV jau virš 130 mm Hg). Idealus sistolinis kraujo spaudimas yra 115 mm Hg ir žemiau. Kraujo spaudimas padidėja dėl susiaurėjusių ir užkalkėjusių kraujagyslių, labai dažna to priežastis yra per didelis gyvulinių (mėsos produktai, sviestas, grietinė, kiaušiniai, sūris ir t.t.) ir kitų riebalų (margarinų, rafinuotų aliejų) naudojimas.

Yra gerai žinoma, kad suvartojus riebalų (išskyrus kai kuriuos augalinius riebalus, kurie turi daug antioksidantų, kaip pvz. avokadas, kai kurie riešutai) suprastėja kraujotaka ir dėl to keletą valandų po valgio padidėja kraujo spaudimas. Kai žmogus valgo 3 – 4 kartus per dieną nesveiką, daug riebalų turintį maistą, neigiamas poveikis kraujagyslėms tęsiasi visą dieną. Todėl bene geriausias ir paprasčiausias būdas greitai ir pigiai išsivalyti kraujagysles ir sumažinti kraujo spaudimą yra pereiti prie vaganiškos mažai riebalų turinčios mitybos, kai mitybos pagrindą sudaro vaisiai, daržovės, nerafinuoti grūdiniai produktai (košės, geros kokybės juoda duona), ankštiniai produktai, bulvės (kai valgoma be riebalų) truputis riešutų ir sėklų.

Druskos įtaka hipertenzijai

Druskos vartojimas taip pat yra svarbus padidėjusio kraujo spaudimo faktorius. Dauguma žmonių druskos vartoja per daug: per dieną vidutiniškai suvartoja 9 – 10 g druskos (natrio chlorido, t. y. apie 4 g gryno natrio), kai rekomenduojama ne daugiau nei 5 – 6 g druskos arba 2,3 g natrio). Net ir daug prakaituojant žmogui (sportuojant) pilnai užtenka 1,5 g natrio (t. y. 2,4 g druskos per dieną) ar dar mažiau. Daugelis žmonių ne tik

vartoja per daug druskos/natrio, bet taip pat su maistu negauna pakankamai kalio, kuris turi įtakos kraujagyslių elastingumui. Kalio lengvai galima gauti, valgant daugiau vaisių ir daržovių: daug kalio turi avokadas, bananai bulvės, pupelės, lęšiai, abrikosai, razinos ir kt. Magnis yra dar vienas svarbus mineralas, kuris padeda pašalinti kraujagyslių spazmus ir dėl to sumažėja kraujo spaudimas. Tad jei jums yra padėjęs kraujo spaudimas būtinai sumažinkite druskos vartojimą, aprūpinkite organizmą pakankamu kiekiu kalio ir magnio. Vėlgi reikia pažymėti, kad druskos sumažinimas ar atsisakymas kai kuriems žmonėms nėra pakankamas būdas pasiekti norimą kraujo spaudimą, tačiau iš esmės reikia peržiūrėti savo mitybą ir gyvenimo būdą.

Stresas ir miego trūkumas

Nuolat patiriamas stresas taip pat gali būti padidėjusio kraujo spaudimo priežastis. Nuolat jaučiant įtampą ir patiriant stresą, galima gana paprastai jį sumažinti suvokus, kad dažniausiai stresą mes patys sukuriame savo galvoje. Tam, kad sumažinti neigiamas streso pasekmes, patartina daryti kvėpavimo pratimus (lėtas gilus kvėpavimas), taip pat tinka joga, meditacija, atpalaiduojančios muzikos klausymas. Miego trūkumas taip pat gali būti susijęs su padidėjusiu kraujo spaudimu, tad sureguliuokite savo dienotvarkę taip, kad gautumėte bent 7 – 8 valandas miego per parą.