Žarnynas – mūsų antrosios smegenys? Arba kitaip – žarnyno sveikatos poveikis psichologinei sveikatai.
Ar žinojote, kad turite antrąsias smegenis? Ir kad jos yra jūsų žarnyne?
Būtent tai sukelia tokias emocijas kaip drugeliai skrandyje, kai jaučiate jaudulį ar nerimą, ir pykinimą, kai esate išsigandę ar emocingi. Šios antrosios smegenys vadinamos enterine nervų sistema (ENS). ENS sudaryta iš dviejų plonų sluoksnių, kuriuose yra daugiau nei 100 milijonų nervinių ląstelių. Šios ląstelės iškloja virškinamąjį traktą, kuris tęsiasi nuo stemplės iki pat tiesiosios žarnos.
Jūsų žarnynas turi keletą skirtingų dalių, pavyzdžiui, visus skirtingus organus, kurie padeda virškinti maistą ir paversti jį atliekomis. Žarnyno dalys apima:
- Stemplę;
- Skrandį;
- Plonąją ir storąją žarną;
- Tulžies pūslę;
- Kepenis
- Kasą.
Antrosios smegenys jūsų žarnyne arba ENS tiesiogiai bendrauja su smegenimis jūsų galvoje. Tai vadinama žarnyno ir smegenų ryšiu arba žarnyno ir smegenų jungtimi.
Kas yra žarnyno ir smegenų ryšys?
ENS bendrauja su jūsų smegenimis tiek fiziškai, tiek chemiškai. Šie pirmyn ir atgal einantys ryšiai keliauja keliu, vadinamu žarnyno ir smegenų ašimi. Pagrindinis žarnyno ryšys su smegenimis yra klajoklinis nervas. Šis nervas taip pat kontroliuoja žinutes, siunčiamas į širdį, plaučius ir kitus organus. Be to, hormonai ir kiti neurotransmiteriai keliauja žarnyno ir smegenų ašimi, kad siųstų žinutes chemiškai.
Šias chemines žinutes veikia jūsų žarnyno mikrobiota. Ją sudaro visi grybeliai, virusai, bakterijos ir kiti „gyviai” gyvenantys jūsų žarnyne. Kai kurie iš jų gali būti naudingi, kai kurie kenksmingi sveikatai, o dalis jų jokios reikšmingos įtakos nedaro.
Žarnyno ir smegenų ašis nėra tik smegenys ir ENS. Šis kelias taip pat apima:
- Endokrininę sistemą;
- Imuninę sistemą;
- Hipotalamo-hipofizės-antinksčių ašį;
- Mikrobiotą;
- Metabolitus.
Žarnyno ir smegenų ryšys, kaip įrodyta, turi įtakos jūsų sveikatai. Tai apima tiek fizinę, tiek psichinę sveikatą, nes žarnymas yra jūsų antrosios smegenys.
Žarnyno mikrobiota ir žarnyno ir smegenų ašis
Per pastaruosius 15 metų mokslininkai suprato, koks svarbus vaidmuo tenka žarnyno mikrobiotai kalbant apie sveikatą. Mikrobiotą sudaro trilijonai mikroorganizmų tiek kūno viduje, tiek ant jo. Žarnyno mikrobiota padeda reguliuoti žarnyno ir smegenų ašies funkciją. Mikrobiota ir smegenys bendrauja tarpusavyje per ENS, klajoklinį nervą ir kitus kelius.
Mokslininkai šiuo metu tiria žarnyno ir smegenų ryšį ir jo poveikį tam tikroms neurologinėms ligoms. Kūno mikroorganizmai padeda reguliuoti imuninės sistemos atsaką. Taigi, šiuo metu yra aktyviai analizuojamas ryšys tarp žarnyno ir tokių ligų kaip Išsėtinė sklerozė, Parkinsono liga, Alzhaimeris, Šizofrenija, Autizmas, nerimas, skausminiai sindormai ir kt. Be neurologinių sutrikimų, tyrėjai taip pat atidžiau žiūri į virškinamojo trakto (GI) sutrikimus ir kaip jie veikia smegenų veiklą.
Žarnyno sveikatos poveikis
Jei jaučiate didelį nerimą ar stresą, tai gali sukelti skrandžio ar žarnyno problemas. Egzistuoja ir atgalinis ryšys – jūsų žarnyno sveikata veikia jūsų psichinę ir fizinę sveikatą.
Šis ryšys ir neigiamos emocijos, stresas, gali turėti tokius simptomus, susijusius su žarnynu:
- Dirgliosios žarnos sindromas (IBS);
- Vidurių užkietėjimas;
- Pilvo pūtimas;
- Skausmas;
- Viduriavimas;
- Skrandžio skausmai.
Ilgą laiką gydytojai manė, kad šių virškinimo trakto problemų priežastis yra nerimas ir stresas, tačiau dabar teigiama, kad gali būti ir atvirkščiai. Prasta žarnyno sveikata gali siųsti signalus į centrinę nervų sistemą ir paveikti jūsų nuotaiką.
Kai kurie žmonės, patiriantys virškinimo trakto sutrikimus, gali neturėti kitų fizinių simptomų. Priežastis gali būti jų psichinės sveikatos šalutinis poveikis, todėl pagerinti žarnyno sveikatą gali būti sunku, nes stresas ir nerimas daro įtaką žmogui tiek psichiškai, tiek fiziškai.
Šaltiniai:
- https://www.lrt.lt/naujienos/gyvenimas/13/1748909/antrosiomis-smegenimis-vadinamas-zarnynas-atsakingas-ir-uz-nuotaika-ir-uz-ginekologine-sveikata
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/what-to-know-about-gut-brain-link